stopbpa.pl - wyróżnij się z tłumu, daj się poznać...

Znajdź się na blogu!

Szkło hartowane HST

Marika Pawłowska 2019-07-03 0 komentarzy
Szkło hartowane HST

Szkło hartowane poddawane jest specjalnej obróbce, dzięki czemu nabiera ono szczególnych właściwości i jest bardzo odporne na uderzenia oraz działanie różnorodnych czynników. Proces hartowania, czyli specjalistyczna obróbka termiczna, podnosi wytrzymałość szkła, dzięki czemu zyskuje ono wyjątkowe właściwości.

Firma Glas-Tech jako producent z wieloletnim doświadczeniem, oferuje szkło hartowane na wymiar pod indywidualne zamówienie klienta. Szkło hartowane ma wiele zalet, m.in.:

  •  kilkukrotnie wyższą wytrzymałość na uderzenia, naprężenia i zginanie – szkło hartowane wykazuje od 5 do 7 razy wyższą wytrzymałość mechaniczną niż szkło tradycyjne,
  • szyby hartowane wykazują o wiele większą odporność na skrajne temperatury – kontakt z gorącą wodą, silne nasłonecznienie oraz inne, ekstremalne warunki termiczne,
  • szkło hartowane jest produktem bezpiecznym – w przypadku uderzenia szyba rozsypuje się na mnóstwo drobnych kawałków, o tępych krawędziach, przez co znacznie spada ryzyko skaleczenia.

Jednak w szkle hartowanym tradycyjną metodą  może występować  siarczek niklu, który wpływa na zwiększone naprężenia w obrębie szyby hartowanej, co prowadzić może w skrajnym przypadku do samoistnego pękania tafli. Eliminację tego zagrożenia  umożliwia specjalny proces hartowania szkła HST (heat-soak-test), w trakcie  którego szkło jest odpowiednio wygrzewane. Proces ten ma szczególne znaczenie w przypadku szklanych elementów konstrukcyjnych, których zadaniem jest przenoszenie obciążeń. Do takich celów nadaje się  wyłącznie szkło hartowane HST, pozbawione jakichkolwiek wad produkcyjnych.

Skomentuj wpis